Historia klubu:

Książeniczanie nie gęsi - też swój klub mają. Artykuł o takim tytule można przeczytać w Kurierze (lokalna gazeta) w wydaniu z września 2001. Wtedy to, pierwszy raz po 35 latach przerwy, w ligowej tabeli pojawiała się drużyna z Książenic. Przed laty prezesem i założycielem klubu był Antoni Piontek, któremu pomagali inni, oddani działacze: Antoni Kurpanik, Józef Brzezinka, Mieczysław Świerkosz, Stanisław Koza, Jerzy Szczyra, Paweł Kuczera, Rufin Szymura.

Przygotowania do powrotu książenickiej drużyny do rozgrywek rozpoczęły się w 2000 roku. Wtedy to zawiązało się stowarzyszenie pod nazwą Ludowy Klub Sportowy UNIA Książenice. Prezesem stowarzyszenia został Paweł Niczke, v-ce prezesem Eryk Szymała, sekretarzem Bronisław Piecha. W stowarzyszeniu działali także m.in. Polikarp Kopiec, Ryszard Tokarz, Rudolf Śleziona, Marian Wręczycki, Zygmund Piontek, Zygmund Waga, Henryk Kubasa, Mieczysław Świerkosz, Józef Czech, Czesław Latosiński i inni, których nazwiska można spotkać na listach obecności z walnych zebrań.

Wśród stosu dokumentów z tamtego czasu, znaleźć można Protokół z zebrania założycielskiego Ludowego Klubu Sportowego UNIA KSIĄŻENICE. Protokół datowany jest na 11 lutego 2000 roku. Przeczytać można w nim iż tego dnia zebrało się 15 założycieli klubu w celu rozpoczęcia działaności społecznej stowarzyszenia i jego zarejestrowania. Podczas zebrania wybrany został Komitet Założycielski w składzie: Paweł Niczke, Zygmund Piontek, Ryszard Tokarz, którego zadaniem było przygotowanie dokumentów oraz czynności związane z rejestracją Klubu.

Dnia 18 kwietnia 2000 roku, Sąd Okręgowy w Katowicach postanowił zarejestrować stowarzyszenie kultury fizycznej pod nazwą Ludowy Klub Sportowy Unia Książencie z siedzibą w Książenicach i wpisać je do rejestru stowarzyszeń kultury fizycznej i związków sportowych.

Następnie przystąpiono do budowy boiska. Spośród kilku opcji wybrano ulicę Słoneczną, gdzie po podpisaniu umów z właścielami gruntów przystąpiono do budowy. Jak przeczytać można we wspomnianym artykule, w prace zaangażowanych było wielu ludzi. Większość prac wykonano społecznie. Boisko do użytku zostało oddane w 2000 roku.

Na kolejny rok planowane były kolejne prace - doprowadzenie energii elektrycznej, doprowadzenie wody, zakup kontenerów, które miały posłużyć jako szatnie, zakup armatury sanitarnej. W związku z tym złożone zostały pierwsze wnioski o przyznanie dotacji na działanie klubu sportowego. Z otrzymanych pieniędzy zakupiony został także sprzęt sportowy, stroje, siatki na bramki, buty i wszelkie inne potrzebne rzeczy.
Działacze LKS Unii planowali także turnieje i różne atrakcje dla lokalnej młodzieży. Wszystko to, by po 35 latach wznowić działanie klubu sportowego w Książenicach.

W 2001 roku drużyna z Książenic powróciła do ligowej tabeli. Na inaugurację Książeniczanie wygrali 3-2 z Iskrą Rowień. Do rozgrywej została zgłoszona także drużyna juniorów. Od tego czasu LKS Unia występuje w rybnickiej C-klasie, a także w rozgrywkach Pucharu Polski.



Dotychczasowe wyniki LKS Unii w rozgrywkach C-klasy można znaleźć na portalu 90minut.pl

Po kilku latach zmienił się prezes klubu. Nowym włodarzem został Polikarp Kopiec. Jednak wyniki i funkcjonowanie klubu nie zadowalały innych i od sezonu 2010/2011 w składzie zarządu pojawili się nowi ludzie pod przewodnictwem Grzegorza Kubasy. Pojawili się także nowi sponsorzy, w większości związani z Książenicami, którzy postanowili wesprzeć i odbudować lekko podupadający klub i wprowadzić go do wyższej klasy rozgrywkowej.

W pierwszym sezonie przebudowana drużyna zajęła 5-te miejsce (mając tyle samo co 4-ta drużyna z Żor), tracąc 4 punkty do drugiego, premiowanego awansem miejsca w tabeli.

Mimo różnych wyników mecze LKS Unii cieszyły się zawsze wielkim zainteresowaniem ze strony mieszkanców Książenic, ale także Kamienia czy Ochojca, którzy pojawiali się i obserwowali poczynania LKS Unii. Wielu emocji dostarczały derbowe spotkania z drużynami z Czuchowa, Kamienia czy Leszczyn.

Wspominając minione lata i wydarzenia związane z LKS Unią wielkim nietaktem byłoby nie wspomnieć o gospodarzach książenickiego obiektu. Przez wiele lat funkcję tą pełnił Czesław Latosiński, który sumiennie, z wielką pasją i zaangażowaniem zarządzał boiskiem, utrzymywał szatnie i robił bardzo dużo dobrego. Obecni gospodarze to bracia Skupniowie - Sylwek i Józef, oraz bracia Szymura - Oskar i Janek.

Mówiąc o osobach bardzo zaangażowanych warto również wspomnieć Bronisława Piechę, który od samego założenia stowarzyszenia, nadal działa na rzecz książenickiego klubu, ś.p. Rudolfa Ślezionę, który także z wielkim zaangażowaniem i uśmiechem służył pomocą i swoim czasem. Działaczom i gospodarzom pomaga również Mieczysław Świerkosz, pamiętający jeszcze dawną Unię Książenice, grającą na boisku obok lipy, który mimo swego wieku zawsze jest chętny do pomocy.

Wszystkim tym osobom, a także innym, którzy nie zostali tutaj wymienieni z imienia i nazwiska, należą się wielkie słowa uznania i podziękowania za poświęcenie, włożony trud, poświęcony czas i zaangażowanie.

Poniżej archiwalne zdjęcia, które zostały udostępnione przez Pana Józka Skupnia:



Następny mecz


Ostatni mecz

0 - 4

LKS Unia Książenice - KP Kamień
15 kolejka B klasy

19.11.2023 godz. 13 00

Tabela

Poz. Drużyna M. Pkt.
1.TKKF Sokół Chwałęcice1543
2.KS Szczerbice1538
3.TKKF Jedność Grabownia1536
4.MKS Czerwionka1529
5.KS 27 Gołkowice1529
6.Dąb Dębieńsko1524
7.Pierwszy Chwałowice1523
8.Inter Krostoszowice1520
9.KP Kamień1519
10.Olza Godów1518
11.Sygnały Gotartowice1516
12.KS 25 Kokoszyce1513
13.Gwiazda Skrzyszów1513
14.Dąb II Gaszowice159
15.Unia Książenice158
16.Iskra Rowień158

Najlepsi strzelcy

Gminna Karta Seniora


Kibice z Gminną Kartą Seniora
wchodzą na mecz z 50% zniżką!

Sport w Gminie Czerwionka - Leszczyny